Wideofilmowanie w Twoim regionie
Województwo:
Miasto:
Data ślubu: wybierz
Kamerzyści obsługujący inne państwa »

Aktualności

« powrót do aktualności


2019-01-28: Softbox czy parasolka?


Fotografia to sztuka wymagająca nie tylko wiedzy czy doświadczenia, ale również odpowiedniego sprzętu. Praca fotografa studyjnego jest bowiem zajęciem wymagającym, natomiast każdy popełniony błąd może skutkować stratą klienta. Nic zatem dziwnego, że zdecydowana większość fotografów inwestuje w sprzęt, którego celem jest podniesienie jakości tworzonych prac. Jednym z produktów stanowiących swego rodzaju must have w wyposażeniu studia fotograficznego jest… no właśnie? Softbox czy parasolka? Który ze sprzętów wybrać? 

Parasolka

Parasolki fotograficzne używane są nie tylko ze światłem błyskowym, ale również ciągłym. Ich celem jest odbijanie bądź też przepuszczanie światła z lampy w danym kierunku. To właśnie one stanowią wybór większości początkujących fotografów. Wpływ na taki stan rzeczy wywiera stosunkowo niska cena obowiązująca w przypadku modeli podstawowych. Wśród zalet opisywanego typu sprzętów warto wymienić między innymi praktyczność. Są one łatwe w montażu i nie sprawią większych problemów podczas transportu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów parasolek:

Parasolki rozpraszające (dyfuzyjne)  – rozpraszają i zmiękczają światło z lampy, które przechodzi przez parasolkę i jednocześnie rozchodzi się wokół niej. Wynikiem tego zjawiska jest odbicie od ścian, co - w przypadku kolorowego wnętrza - może skutkować „zafarbowaniem” fotografowanej osoby.

Parasolka odbijająca – zewnętrza część parasolek dyfuzyjnych pokryta jest z reguły czarną, nieprzepuszczającą światła tkaniną, zaś wnętrze tkaniną odbijającą światło w kolorze białym, srebrnym, złotym bądź też srebrno – złotym. Uzyskany efekt zależy od koloru wnętrza parasolki. Powierzchnia biała zmiękcza światło i niweluje ostre cienie na oświetlanym obiekcie, srebrna wyostrza kontury, złota nadaje obiektowi ciepły odcień, a srebrno – złota stanowi wariant pośredni.

Poza wyżej wymienionymi rodzajami parasolek dostępne są również modele zaawansowane. Wśród takowych wymienić należy parasolki paraboliczne skupiające światło w punkcie centralnym, a także parasolki sferyczne, które używane są głównie do sesji modowych. Wszystkie opisane powyżej typy parasoli fotograficznych dostępne są na stronie https://fripers.pl/c/parasolki-fotograficzne/.

Softbox

Innym typem modyfikatora światła jest softbox służący zarówno do zmiękczania, rozpraszania, jak i ukierunkowania światła. Może on – choć nie musi – być używany z gridem. Kratownice montowane są zazwyczaj za pomocą rzepów w celu jeszcze lepszego ukierunkowania światła. Ze względu na kształt wyróżnia się m. in. softboxy prostokątne posiadające szerokie zastosowanie, podłużne do oświetlania konturowego, kwadratowe nadające się wyłącznie do doświetlania, ośmiokątne (oktagonalne, octagony, octa) pozostawiające naturalny refleks w oku, szesnastokątne terra box. Innym typem sprzętu jest parasolka softbox, która łączy w sobie zalety obu typów modyfikatorów światła. Dobrej jakości softboxy w przystępnych cenach znajdziesz w sklepie https://fripers.pl/c/softboxy/.

Co wybrać?

Wybór modyfikatora światła powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb oraz efektu, jaki pragniemy uzyskać. Jak zostało to już wspomniane, obecnie na rynku dostępne są zarówno parasolki, jak i softboxy z różnych półek cenowych. Dzięki temu bez problemu dostosujemy zakup także do zasobności naszego portfela. Warto dodać, że duży wybór modyfikatorów światła oferuje sklep https://fripers.pl/.


« powrót do aktualności


Aktualności
2019-01-28
Softbox czy parasolka?
Softbox, a może parasolka fotograficzna? Poznaj rodzaje modyfikatorów światła, ich wady oraz zalety.
więcej


2018-11-21
Jak wybrać dobrego fotografa dziecięcego?
Niejeden rodzic marzy o tym, aby jego pociecha uczestniczyła w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Jeszcze kilkanaście lat temu tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na taką pamiątkę. Aktualnie jest to opcja niemal dla każdego. Z pewnością w naszej okolicy znajdziemy niejednego fotografa dziecięcego, jednak nie każdy będzie godny zainteresowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na wiele czynników.
więcej


2018-08-20
Filmowanie wesel
Dzień ślubu i wesela to jeden z najważniejszych dni w życiu narzeczonych. Od tej pory ich losy stają się ze sobą nierozerwalnie związane. Te magiczne chwile wiążą się z mnóstwem wzruszających i wspaniałych momentów. Niestety, pamięć ludzka bywa zawodna i z czasem te wszystkie szczegóły zacierają się i blakną. Dlatego większość młodych par decyduje się na zatrudnienie kamerzysty.
więcej

Wideofilmowanie

O serwisie | Regulamin | Współpraca | Kontakt