Wideofilmowanie w Twoim regionie
Województwo:
Miasto:
Data ślubu: wybierz
Kamerzyści obsługujący inne państwa »

Aktualności

« powrót do aktualności


2016-10-21: Fotografia architektury – czyli dlaczego warto zdać się na profesjonalistę


Rzecz w tym nie by coś zrobić w ogóle, ale by było to zrobione dobrze! Dobrze wykonane fotografie architektury przekładają się na profesjonalizm, prestiż, a ostatecznie również na wyniki sprzedaży. Całe szczęście, że budynek nie jest rozkapryszoną modelką i nie powie, że portret jaki mu wykonaliśmy jest brzydki i spodziewał się czegoś lepszego.

Charakter miejsca

Budynek czy wnętrze nie zrobi odpowiedniej miny i nie zagra twarzą, ale na zdjęciu można z każdego wydobyć indywidualny charakter. Ważne by mieć do tego wyczucie, trochę cierpliwości, odpowiedni sprzęt no i szczyptę szczęścia. Chociaż profesjonaliści nie zdają się na los, ale na kunszt! Warto poszukać inspiracji na blogach o fotografii.

Całość może zyskiwać lub tracić nawet o określonych porach dnia. Na odpowiednie ujęcie nierzadko potrzeba czasu i poznania bliżej miejsca. To co widać w obiektywie aparatu nie koniecznie zgadza się z tym co widzi ludzkie oko. Aparat jest jedynie niedoskonałym narzędziem, które odpowiednio użyte zadziała jak trzeba.

Często też wydaje się, że jeśli fotografujemy obiekt to człowiek tylko zaburzy dobre ujęcie. I faktycznie są takie sytuacje. Jeśli natomiast jesteś deweloperem i chcesz dodać do oferty mieszkań kilka fotografii oddających ciepło domowego ognisk wizerunek szczęśliwej rodziny sprawdzi się znakomicie. Powiedzmy też, że chcesz oddać na zdjęciu monumentalizm fotografowanego budynku. Nic więc prostszego jak sfotografować na jego tle sylwetkę ludzką.

Jaki sprzęt się przyda?

Do robienia zdjęć w ogóle wystarczy telefon. Ale jeśli chodzi o naprawdę profesjonalne ujęcia to nie ma co się oszukiwać aparat z odpowiednim obiektywem jest koniecznością. Najlepszym obiektywem do fotografowania architektury jest obiektyw zwany tilt-shift z korekcją perspektywy. Dzięki niemu budynki nie sprawiają wrażenia jakby się waliły, a linie są spójne. Oczywiście korektę można wykonać w programie graficznym, jednak jest to sposób niepewny i bardziej angażujący. A do tego również potrzeba umiejętności i oprogramowania. Drugim często wykorzystywanym obiektywem jest obiekty szerokokątny. Pozwala na zmieszczenie większej przestrzeni w ujęciu, jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by aparat ustawiony był maksymalnie pionowo, tak by matryca zgrywała się z przednią ściana budynku. Używając szerokokątnego obiektywu nie można podejść zbyt blisko, gdyż wymusi to kierowanie obiektywu ku górze, a wtedy zaburzona jest geometria budynku na zdjęciu.

Warto również zainwestować w statyw. Sprawdza się szczególnie tam gdzie przy słabym oświetleniu fotografujemy przy długich czasach naświetlania. Jak również wtedy kiedy zdjęcie wykonujemy o zmroku, aby oddać dramaturgię i piękno nocnej iluminacji. Drobiazgiem podrasowującym kolorystykę na zdjęciach jest również filtr polaryzacyjny. Przyciemni niebo i zwiększy nasycenie barw dodając większej głębi. Redukuje lub całkowicie eliminuje również odbicia na szklanych i błyszczących powierzchniach, co może się przydać kiedy nie chcemy być widoczni na zdjęciu.

Perspektywa ma znaczenie

Człowiek jest z natury wzrokowcem. Dotyczy to wszystkiego w jego życiu. Lubimy kiedy coś jest ładne. Nie każdy ma na tyle bogatą wyobraźnię by zwizualizować sobie jak może wyglądać dana przestrzeń w rzeczywistości. Dlatego też odpowiednie fotografie powinny oddawać, a nawet ubarwiać zastane miejsca. Na zdjęciu pokój, który realnie jest mniejszy niż szafa wnękowa, może zagrać przestrzenny i ustawny. Tak samo oświetlenie. Jeśli na fotografiach panuje półmrok nikt nie zdecyduje się na zamieszkanie w ciemnej norze, ponieważ nie tego oczekuje się od życia.

Analogicznie w przypadku fotografii wykonywanej na zlecenie na przykład galerii handlowej, nie wystarczy jedynie pokazać jaką ma ofertę, ale zachęcić klienta by właśnie do tego przybytku skierował się na zakupy. Atmosfera wielkich przestrzeni, mnogości oferty, ruchu, przepychu i ludzi generuje natychmiastową potrzebę znalezienia się na miejscu.

Fotografia ma zachwycać, poruszać zmysły, intrygować i rozbudzać wyobraźnię. Profesjonalne fotografie architektury z Poznania znajdziesz tu: http://flash-group.pl/blog/fotografia-architektury/.


« powrót do aktualności


Aktualności
2018-01-05
Jakie akcesoria fotograficzne wzniosą twoje zdjęcia na wyższy poziom?
Fotografia staje się nieodłącznym elementem współczesnych zawodów, takich jak bloger, moderator mediów społecznościowych.
więcej


2017-12-04
Jak wybrać profesjonalne lampy błyskowe?
Niezależne badania pokazują, że z roku na rok rośnie liczba robionych zdjęć. Wpływ na to mają nie tylko rozmaite portale społecznościowe, na których ludzie chętnie dzielą się z innymi użytkownikami tak naprawdę całym swoim prywatnym życiem.
więcej


2017-11-08
Jakie obiektywy powinien mieć każdy fotograf?
Osoby zajmujące się fotografią, również profesjonalnie, często mają spory problem z doborem właściwego obiektywu. Także amatorzy powinni do tego elementu fotograficznego wyposażenia przywiązywać dużą wagę.
więcej

Wideofilmowanie

O serwisie | Regulamin | Współpraca | Kontakt